Najväčšími nepriateľmi syra sú vysušenie, extrémne teplo, ale aj extrémny chlad.

Ideálnym miestom na jeho uchovávanie je suchá, tmavá pivnica s konštantnou teplotou okolo 10-12 °C a vlhkosťou okolo 90%.


Väčšina z nás ale pivnicu nemá a tak sme odkázaní na chladničku. V takomto prípade musí byť syr dobre zabalený, (každý druh zvlášť, pretože každý z nich má svoju osobitú arómu). Najlepšie je nájsť v chladničke miesto s teplotou medzi 7-1 °C, (niekedy je to priehradka na zeleninu, inokedy horná časť chladničky). Teplo je nielen nebezpečné kvôli množeniu nebezpečných baktérií, pokiaľ ich syry obsahujú, ale negatívne ovplyvňuje aj chuť a vzhľad syra. Tvrdé syry sa začnú potiť a rýchlo žltnú, mäkké syry začínajú tiecť a u "smradľavých" syrov sa zintenzívňuje ich zápach.

Syry, tak ako my, potrebujú dýchať. Uchovávať ich pod poklopom preto nie je dobré. To sa týka aj zabalenia syra. Doma môžete nechať syr zabalený v obale z predajne v špeciálnom papieri s voľnou tenkou vrstvou fólie na vnútornej strane. Ak sa objaví pleseň, neľakajte sa. Opatrne ju vykrojte a syr prebaľte. Môžete použiť nemastný papier na pečenie alebo priedušnú potravinovú fóliu. Ak syr rýchlo spotrebujete, môžete použiť obyčajný alobal.

Nie všetky syry potrebujú rovnakú starostlivosť. Tvrdé syry nie sú také citlivé, ostatné syry však potrebujú starostlivosť väčšiu. Čerstvé syry, ako napr. cottage, sa uchovávajú v najchladnejšom mieste chladničky a ponechávajú sa v pôvodnom obale. Syry mäkké a polotvrdé sa uchovávajú na mieste s vyššie uvedenou teplotou 7-10 °C. Tvrdšie syry znesú ešte o niečo vyššiu teplotu 15-18 °C, tá zaisťuje dobrý priebeh zrenia a možné je ich uchovávať aj v chladnejšej miestnosti.

Tvrdé a polotvrdé syry treba skonzumovať do troch týždňov od dátumu nákupu. U kusových syrov sa riaďte dátumom uvedenom na etikete.